„Мирко М. Косић – личност и дело“ |
понедељак, 22 октобар 2012 15:29 | |||||
На скупу је поднето 13 реферата и тиме отворена врата за ширу расправу о Мирку Косићу – његовој улози у науци, политичком и јавном животу, као и о спорним питањима и недоумицама из његове биографије. Указано је на велики научни значај богатог и разноврсног дела Мирка Косића, али је речено и да потпуна оцена његовог политичког и јавног деловања може бити дата тек након додатних мултидисциплинарних истраживања – која укључују и истраживање тренутно недоступне архивске грађе Српске народне банке (1941-1944). На скупу је представљено репринт издање књиге Модерна Германија, Мирка М. Косића, коју је штампао Историјски архив у Кикинди на стогодишњицу првог издања (1912), као и Косићев Пангерманизам (1912), који је прештампан у часопису Attendite: гласнику Историјског архива у Кикинди (8/2011, стр. 289-306), са предговором Драгомира Томина (275-288). У истом броју овог часописа објављене су и слике Косићеве крштенице из 1892. Драгомир Томин је такође саопштио да је преведена важна Косићева књига Die südslavenfrage (1918), као и да се тражи издавач за ово изузетно дело.
За социологију су од особитог значаја Косићеве студије објављене у најугледнијим немачким социолошким часописима и зборницима радова, које би такође требало превести и тако учинити доступним широј публици у Србији:
Ове Косићеве студије су са највећим уважавањем цитирали угледни социолози, а сам фон Визе је Косићу написао и веома топао in memoriam [„Mirko M. Kossitsch: 1892-1956“, Soziale Welt: Zeitschrift für sozialwissenschaftliche Forschung und Praxis, Jg. 7, H. 3/4, 1956, S. 212-213]). Реферати достављени за овај скуп или саопштени на њему биће штампани у Зборнику радова са скупа, а учесници су изнели и следеће предлоге:
Организатори конференције су били Народна библиотека „Јован Поповић“ (Кикинда), Српско социолошко друштво и Центар за културу дијалога (Кикинда), а највећи део посла носили су проф. др Јовица Тркуља (председник Организационог одбора) и Радмила Перовић (директорка Народне библиотеке „Јован Поповић“ у Кикинди). С. Антонић
|